Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Profil DNA klanu MacLean

Czy jesteś spokrewniony z klanem MacLean?

Odkryj możliwe powiązania rodzinne z klanem MacLean i porównaj się z wieloma innymi sławnymi osobami!

DNA klanu MacLean

Clan MacLean to szkockie plemię Highland z Argyll, wyróżniające się niezwykłą historią i silną obecnością w szkockich Highlands. Z genealogicznego punktu widzenia, plemię ma głębokie korzenie w szkockiej historii i można je prześledzić w mrokach dziejów.

Klan MacLean wywodzi się od mężczyzny o imieniu Gilleain na Tuaighe, co w języku gaelickim oznacza "Gilleain of the Battleaxe". Był on synem Gille-brìghde, lorda Kintail. Najwcześniejsze dowody na istnienie klanu pochodzą z XIII wieku, ale uważa się, że jego początki sięgają znacznie dalej, a Gilleain mógł żyć w X wieku. Ród Gilleaina został nazwany MacGilleain, co w języku gaelickim oznacza "syn Gilleaina" i zostało spolszczone do szkockiej formy "MacLean".

MacLeanowie rządzili kilkoma terytoriami w Highlands, szczególnie na wyspach Mull, Coll, Tiree i Jura. W XIV i XV wieku klan osiągnął swój szczyt i silnie wpłynął na bieg szkockiej historii. Byli kluczowymi postaciami w wydarzeniach politycznych swoich czasów i słynęli z waleczności.

Na podstawie badań genetycznych stwierdzono, że klan MacLean należy do haplogrupy chromosomu Y R1b. Chromosom Y dostarcza informacji o bezpośredniej linii ojcowskiej, a haplogrupa R1b jest szczególnie powszechna w Europie Zachodniej, co sugeruje, że MacLeanowie mają głębokie europejskie pochodzenie.

Historia klanu MacLean to krwawe bitwy, dramatyczne waśnie rodzinne i intrygi polityczne. Wśród nich jest Sir Lachlan Mor MacLean, szesnasty wódz klanu, który odegrał znaczącą rolę w walkach o niepodległość Szkocji. Innym znaczącym MacLeanem był Sir Hector MacLean, 20. wódz, charyzmatyczny i nieustraszony przywódca, który poświęcił swoje życie w bitwie pod Inverkeithing podczas angielskich wojen domowych.

Pomimo burzliwych czasów, w których żyli MacLeanowie, wykazywali się oni również zdolnościami artystycznymi i literackimi. W XV i XVI wieku byli znani jako mecenasi poezji gaelickiej, a w ich historii jest kilku ważnych poetów gaelickich.

MacLeanowie wykazywali silne poczucie kultury i tradycji. Na swoich terytoriach posiadali liczne zamki i forty, z których wiele istnieje do dziś i świadczy o serdeczności i gościnności klanu. Jedną z najbardziej znanych fortec jest zamek Duart na wyspie Mull, tradycyjny dom przywódców klanu.

Członkowie klanu z dumą noszą tartan MacLean i organizują tradycyjne szkockie gry. Podtrzymują również motto klanu "Cnota moim honorem".

W dzisiejszych czasach klan MacLean pozostaje ważną społecznością w szkockiej i globalnej diasporze. Pod przywództwem obecnego Wodza Plemiennego, Sir Lachlana MacLeana, Klan stara się zachować swoją historię, promować swoją kulturę i wzmacniać więzi między swoimi globalnymi członkami. Czyniąc to, Clan MacLean odzwierciedla zarówno trwałą siłę szkockiej historii i kultury, jak i jej ciągły wpływ i znaczenie w dzisiejszym świecie.

Klan MacLean należy do haplogrupy R-M343 (podgrupa R-Z17815) w linii ojcowskiej.

Zamów test DNA

Profile DNA innych sławnych ludzi

Albert Einstein Elvis Presley Che Guevara Eva Longoria Bono Wszyscy sławni ludzie

Pytania i odpowiedzi dotyczące testu DNA

Jak długo trwa analiza pochodzenia DNA?

Po otrzymaniu próbek, zazwyczaj trwa to 6 tygodni, zanim pierwsze wyniki będą dostępne. W zależności od badania, wynik może być już kompletny lub mogą nastąpić dalsze badania.

Jak mogę zamówić analizę pochodzenia DNA dla kogoś innego?

Jeśli chcesz zamówić i zapłacić za zestaw testowy dla kogoś online, wpisz adres drugiej osoby w polu komentarza, jeśli chcesz, abyśmy wysłali zestaw testowy bezpośrednio do tej osoby. Zamówienie można również złożyć telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 6-8 tygodniach

Analiza pochodzenia
-10%