Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Starożytne plemię Dakowie - Przodkowie i pochodzenie

Zamów test DNA

Jakie jest pochodzenie Daków?

Dacianie byli narodem indoeuropejskim i blisko spokrewnionym z Trakami. Stanowili oni większość populacji w Transylwanii (Transylwania). Odrębna tożsamość etniczna Daków powstała około połowy I tysiąclecia p.n.e.. Etnogeneza okazuje się być procesem rozdzielania młodszej tożsamości Daków na podstawie starszego Traka "totalnego człowieka". Do czasów rzymskich Dokejowie nie byli zjednoczonym ludem. Poszczególne grupy plemienne Daków zawierały raczej sojusze, które albo trwały przez krótki czas, albo były bardziej trwałe.

Jaka jest historia Daków?

Dacjanie byli najsilniejszymi przeciwnikami Rzymian na Bałkanach. Tylko cesarzowi Trajanowi udało się podporządkować Daków w dwóch wojnach (101-102 i 105-106 n.e.). Zwycięstwo Rzymian świętuje się we fryzach Kolumny Trajana w Rzymie. Rzymianie założyli liczne kolonie w nowo zdobytej prowincji Dacia. W krótkim czasie Dokejczycy zasymilowali się wśród zromanizowanej ludności Bałkanów. Dacia należała do Imperium Rzymskiego do 271 r. n.e.

Jakie jest dziedzictwo Dacian?

Pamięć o kulturowym dziedzictwie Daków żyje wśród Rumunów do dziś. W ich tożsamości świadomość taocjańskiego pochodzenia ich narodu jest ściśle związana z dumą z przynależności do kręgu cywilizacji rzymskiej.

Dlatego zwolennicy tadiańsko-romańskiej teorii ciągłości zakładają, że we współczesnym języku rumuńskim co najmniej 160 leksykalnych spadków składa się z języka Traków tadiańskich, języka Daków, którzy zostali podporządkowani przez Rzymian. Odpowiednie słowa, np. balaur (smok) lub brânza (ser), są uważane za dacjiańskie podłoże rumuńskiego słownictwa. Około 90 z tych słów znajduje się również w języku albańskim.

Kolejne ludy tubylcze iGENEA

Żydzi Wikinger Celty Niemcy Basken wszyscy rdzenni mieszkańcy

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 6-8 tygodniach

Analiza pochodzenia
-10%