Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Starożytne plemię Hunowie - Przodkowie i pochodzenie

Zamów test DNA

Skąd się wzięli Hunowie?

Hunowie byli środkowoazjatyckimi ludami jeździeckimi, które żyły jako koczownicy, później jako pół-nomadzi. Ich ojczyzną był pierwotnie obszar pomiędzy obecnym jeziorem Yssykköl w Kirgistanie a obecną stolicą Mongolii Ułanbaatar. Miały one mieć duże znaczenie w historii Azji i Europy.
W czasach przedchrześcijańskich byli to prawdopodobnie ludzie Xiongnu dla Chińczyków. Chińczycy pokonali ich w pierwszym wieku p.n.e., a wielu z nich przeniosło się na zachód. Około 370 roku stłumili oni Alanów na Północnym Kaukazie i Ostrogotów. Pod rządami króla Attyli posiadali oni duże imperium na północ od Morza Czarnego i Kaspijskiego. Cesarstwo Bizantyjskie popadło w ich zależność. Ich naloty były przerażające i dotarły aż do południowej Francji i Rzymu. Ostatecznie zostali oni pokonani przez Rzymian i Wizygotów na polach katalońskich w 451 roku. Po śmierci Attyli w 453 roku, imperium Hunów zaczęło się rozpadać.

Kim byli azjatyccy Hunowie?

Pochodzenie Hunów wiązało się ze starszymi badaniami z upadkiem Imperium Hsiung-nu. Imperium Hsiung-nu podzieliło się około połowy I wieku na część południową i północną. Część południowa stała się chińskim protektoratem, natomiast część północna zniknęła pod koniec I wieku.
Prawdziwa "Burza Hunów" rozpoczęła się w IV wieku: w 350 roku Chionici, grupa Hunów, zaczęła atakować Imperium Sassanidów w czasach Shapur II. Podbili Baktrię i zepchnęli Kidarytów (są to pozostałości po Yüe-tschim pod Kidarą) do Afganistanu i północnych Indii. Szapur II pokonał Chionitów, którzy służyli jako pomocnicy w wojnie rzymsko-perskiej w 359 r. i brali udział w oblężeniu twierdzy Amida. Za nimi podążali Hefalici (Biali Hunowie, ale nie Europejczycy), którzy w 425 roku przekroczyli Syr-daja i rządzili Chionitami do 450 roku. W 451 lub 484 roku zakończył się też czas Kidarytów. Biali Hunowie byli zaangażowani w upadek Wielkiego Imperium Indyjskiego Gupty, a także różnili się od Persji (w 484 r. zmarł Sassanide Peroz I, w 498/99 r. byli zaangażowani w spory o tron Sassanidów).

Kim byli europejscy Hunowie (Czarni Hunowie)?

Na przełomie czasu Sarmatianie związani z Scytami rządzili stepy Europy Wschodniej, w III wieku dołączyli do nich Goci. Następnie Czarni Hunowie wywołali wielką migrację ludności w latach 70-tych IV wieku. Zmiana klimatu spowodowała, że pożywienie dla stad stało się niewystarczające. Jednak wszystko to jest tylko spekulacją. Pod ich wodzem Balamir Hunowie przeprawili się przez Wołgę. W 374 r. pokonali Imperium Alanów i zawarli z nimi sojusz. Na półwyspie Tauris, na Krymie, w 375 r. zniszczyli oni imperium Greutów Ermanaricha (por. zwłaszcza Ammianus Marcellinus, 31, 2f.). Część z tych okrucieństw uciekła na zachód (5).
Następnie Hunowie dotarli do granic Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, Terwingowie uciekli z obszaru Morza Czarnego w 394 roku. Ludność wschodnio-rzymska nazywała się Tatarami Czarnymi Hunami, co później dotyczyło wszystkich azjatyckich ludów jeździeckich. Słowo Tartaros jest tłumaczone z diabłem, pochodzi z greckiego piekła lub podziemia. Hunowie sprowadzili do Europy azjatycką chorobę: ospę.
Czarni Hunowie zrobili demoniczne wrażenie na swoich wrogach. Wycinają - według Jordana - twarze niemowląt płci męskiej, aby uniemożliwić im zapuszczanie brody. Wojownicy zasmarowali czarną ziemię w swoich ranach bojowych, tworząc gruboskórne blizny. Tworzyli też wysokie wieżowe czaszki. Takie czaszki znaleziono w Turyngii i w Talas (Kirgizja). Czarni Hunowie byli strzyżeni na łyso - znak uległości - tylko "Khagan", przywódca hordy, mógł nosić długie włosy.

Kolejne ludy tubylcze iGENEA

Żydzi Wikinger Celty Niemcy Basken wszyscy rdzenni mieszkańcy

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 6-8 tygodniach

Analiza pochodzenia
-10%