Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Starożytne plemię Kurdowie - Przodkowie i pochodzenie

Zamów test DNA

Jaka jest historia Kurdów?

Kurdowie mieszkali przez ponad 2000 lat w sąsiadujących górzystych regionach Turcji, Syrii, Iraku, Iranu i Armenii. Pozostali mniej lub bardziej autonomiczni, choć rzadko mogliby rządzić terytorium, które nazywają Kurdystanem, ziemią Kurdów.
Pochodzenie Kurdów jest kontrowersyjne. Jednak pierwsze wskazówki można znaleźć w skrypcie klinowym z czasów asyryjskich. Związki etniczne istnieją z Medami, starożytną grupą irańską, która żyła w południowo-zachodniej Azji ponad 2700 lat temu. W VII wieku Kurdowie znaleźli się pod wpływem islamu. W ramach wieloetnicznych państw islamskich Kurdowie mieszkali w mniejszych, lokalnych księstwach. W 1639 r. większość terytorium kurdyjskiego znalazła się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Po rozwiązaniu Imperium Osmańskiego Kurdom obiecano w 1920 r. własne państwo w traktacie pokojowym z Sèvres. Późniejsze przepisy podzieliły ten obszar między Iran, Irak, Turcję i Związek Radziecki.

Jaka jest kultura Kurdów?

Dziś na tym obszarze jest około 20 milionów Kurdów. Ze względu na długą, odizolowaną egzystencję w regionach górskich, Kurdowie zdołali zachować swój własny język. Kurdyjski jest najbliżej spokrewniony z perskim. Zachowały one również własną organizację społeczną i tradycje ustne. Prawie wszyscy Kurdowie są muzułmanami, ale niewielka mniejszość, znana jako Yezidi, praktykuje swoją własną religię, w której mieszają się idee chrześcijańskie, staroirańskie i islamskie.
Chociaż społeczeństwo kurdyjskie jest patriarchalne i tylko męscy potomkowie dziedziczą majątek, kurdyjskie kobiety są znacznie bardziej obecne w życiu publicznym niż inne kobiety w okolicznych społeczeństwach tureckich, arabskich i irańskich. Odgrywają one większą rolę w decyzjach wspólnotowych i mają większą swobodę w kontaktach z mężczyznami.

Kolejne ludy tubylcze iGENEA

Żydzi Wikinger Celty Niemcy Basken wszyscy rdzenni mieszkańcy

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 6-8 tygodniach

Analiza pochodzenia
-10%