Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Starożytne plemię Majowie - Przodkowie i pochodzenie

Zamów test DNA

Skąd się wzięli Majowie?

Pierwotny dom Majów znajdował się w północnym Meksyku, skąd w czasach prehistorycznych przenieśli się na południe. Ten ruch migracyjny został wywołany przez pchnięcie osadników Uto-Azteców, którzy około 2500 r. p.n.e. zaczęli pchać się na południe od tego regionu na południowy zachód od dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Ten ruch na południu dotknął wszystkie osiadłe populacje w północnym Meksyku. Majowie znaleźli nowy dom na wyżynach Gwatemali. Stamtąd później wyemigrowali na niziny i zasiedlili cały Półwysep Jukatan. Ciągłość osadnictwa w tym regionie można udowodnić od początku drugiego tysiąclecia p.n.e.

Jaka jest kultura Majów?

W czasach swojego rozkwitu Majowie reprezentowali potężną kulturę wysoką. Przeważnie mówi się o kulturze Majów; w rzeczywistości istnieje wiele podobieństw między różnymi miejscami z przeszłości - ale za tą kulturą stoją różne narody o mniej lub bardziej zbliżonych językach Majów.
Rozwój kulturowy niektórych regionalnych społeczności Majów osiągnął poziom cywilizacyjny już w czasach przedchrześcijańskich. Ludność Majów otrzymała ważne początkowe impulsy dla rozwoju zaawansowanej cywilizacji dzięki wpływom cywilizacji olmeckiej, która dostarczyła kulturom-następcom wyspecjalizowane i wyrafinowane technologie kulturowe. Obejmują one architekturę monumentalną (w tym budowę piramid), rozwinięte techniki produkcji ceramiki, rzeźby i rzeźby w kamieniu (np. jadeit), kalandrowanie i stosowanie pisma.
Majowie słyną z uprawy kukurydzy, swojej matematyki i wyrafinowanego kalendarza, napisanego w języku Majów. Skrypt ten, który jest obecnie w dużej mierze odszyfrowany, był jedynym znanym w pełni rozwiniętym medium pisarskim w Ameryce do czasu przybycia Hiszpanów. Rękodzieło (obróbka kamienia, ceramiki, drewna, tkanin) i malarstwo były bardzo rozwinięte, metaloplastyka (złoto, srebro, miedź) odgrywała rolę dopiero późno i prawie wyłącznie w celach rytualnych, a nie w produkcji narzędzi. W miastach znajdowały się piramidy schodkowe do 75 m wysokości, akropol Majów, pałace, obserwatoria i korty balowe.

Jaka jest najnowsza historia Majów?

Upadek społeczeństwa Majów w IX/10 wieku jest przedmiotem szerokiej i długotrwałej dyskusji badawczej.
W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, Majowie nie zginęli: Chociaż przedkolumbijska elita Majów została eksterminowana przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku, większość ludności Majów przetrwała jako niewolnicy pracy wielkich posiadaczy ziemskich. Dzisiejsi Majowie nie tworzą już jednak jednostki politycznej.
Obecnie około 6,1 miliona Majów mieszka w Meksyku (na Jukatanie, w Chiapas i Tabasco), a także w Belize, Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze, chociaż Pocomam i Chortí, którzy pierwotnie mieszkali w El Savadorze, zostali w XX wieku eksterminowani w swojej własnej kulturze i języku w wyniku gwałtownych represji państwowych. Dzisiejsza religia Majów jest mieszanką chrześcijaństwa i starożytnych tradycji Majów.

Kolejne ludy tubylcze iGENEA

Żydzi Wikinger Celty Niemcy Basken wszyscy rdzenni mieszkańcy

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 6-8 tygodniach

Analiza pochodzenia
-10%