Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Starożytne plemię Romowie - Przodkowie i pochodzenie

Zamów test DNA

Skąd pochodzą Romowie?

Romowie znani są pod wieloma nazwiskami: "Gypsy" (niemiecki), "Gitanes" (francuski), "Czigany" (węgierski) i "Gypsy" (angielski). Błędnie przypisuje się im egipskie pochodzenie. W rzeczywistości Romowie pochodzą z północno-zachodniej części Indii. Mówią oni po cygańsku, czyli w języku indyjskim, z którego pochodzi słowo "Romowie". To znaczy coś w rodzaju "człowiek" lub "ludzie". Jedna z teorii wyjaśnia wypędzenie grupy z Indii w XI wieku wraz z ich rekrutacją jako żołnierzy do walki z islamskim najeźdźcą, ale na przestrzeni wieków byli oni następnie ścigani w Cesarstwie Bizantyjskim i aż do południowo-wschodniej Europy.

Jaka jest kultura Romów?

Przez długi czas Romowie żyli na obrzeżach społeczeństw, również po to, by uniknąć dyskryminacji lub dlatego, że prowadzili życie imigranckie. Przez wieki rodziny podróżowały po kraju w kolorowych wozach konnych i prowadziły interesy zgodne z ich rodzajem koczownictwa. Byli to kupcy koni, handlarze, majsterkowicze, muzycy, wróżbici i wystawcy targowi.
Z czasem Romowie przyjęli różne wyznania, często w zależności od dominującej lokalnej tradycji. Jednakże, chociaż przestrzegają oni wielu obrzędów swojej religii, od czasu do czasu dodają swoje własne. Na przykład, członkowie kościoła rzymskokatolickiego gromadzą się co roku w maju w delcie Rodanu we Francji, aby uczcić Czarną Sarę, ich patronkę, chociaż kościół jej nie uznaje.

Jaka jest najnowsza historia Romów?

Obecnie Romowie stanowią mniejszość w każdym kraju w Europie, a ich liczbę szacuje się na osiem do dwunastu milionów na całym świecie. Dokładne liczby nie są znane. Ich długa historia dyskryminacji sprawiła, że wielu Romów nadal niechętnie ujawnia swoje pochodzenie. Podczas drugiej wojny światowej naziści zamordowali ponad pół miliona Romów. Reżim komunistyczny tłumił również kulturę romską.
Podczas gdy wskaźniki urodzeń innych grup etnicznych w Europie spadają, te należące do Romów rosną. Niektórzy demografowie przewidują, że do 2060 roku na Słowacji będzie więcej Romów niż Słowaków.

Kolejne ludy tubylcze iGENEA

Żydzi Wikinger Celty Niemcy Basken wszyscy rdzenni mieszkańcy

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 5 tygodniach

Dziś zniżka na test DNA
-10%