Arrow Downward Arrow Downward Close Close Done Done Cart Cart clock clock
iGENEA
Osobiste porady

Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji! Proszę się z nami skontaktować poprzez e-mail lub Whatsapp.

Jeżeli chce Pan, abyśmy do Pana oddzwonili, proszę podać swój numer telefonu i sposób, w jaki można się z Panem skontaktować. Chętnie zadzwonimy do Państwa na osobistą konsultację.

info@igenea.com WhatsApp

Starożytne plemię Scytowie - Przodkowie i pochodzenie

Zamów test DNA

Jaka jest historia Scytów?

Nazywają siebie Sokolotenami: To naród irańskiego pochodzenia, koczowniczy lud stepów południowo-rosyjskich. Scytowie osiedlili się w rejonie Morza Czarnego w pierwszej połowie I tysiąclecia p.n.e., gdzie zetknęli się z kulturą grecką. Nazwa Scythe została już przeniesiona na członków południowosyberyjskich ludów stepowych w IV wieku p.n.e.. W IV i III wieku p.n.e. Scytowie, którzy wcześniej żyli jako koczownicy, również uprawiali rolnictwo i posiadali stałe rezydencje i fortyfikacje. Wiodąca klasa osiadła w warownych domach na zamku, natomiast wyspecjalizowani rzemieślnicy mieszkali w chatach na zamku zewnętrznym.
Scytianie przeniknęli aż do dorzecza Dolnego Dunaju, Półwyspu Bałkańskiego, regionu Karpat oraz Węgier, Polski i regionu Dolnych Łużyc. Pod koniec IV w. p.n.e. Scytowie zostali wypędzeni ze swoich terytoriów na zachód od Dunaju przez Sarmatów i przez Dunaj przez Filipa II z Macedonii; w III w. p.n.e. Scytowie z południowej Rosji również dostali się pod panowanie Sarmatów.

Jak wyglądała kultura Scytów?

Scythianie nosili obcisłe spódnice i spodnie, bogato zdobione skórzanym paskiem, buty z miękkiej skóry i czapkę na głowie. Mieszkali w wagonach lub namiotach. Mieli stado koni, bydła i owiec. Ich główną bronią był łuk stepowy i krótki miecz przypominający sztylet. Siła i bogactwo Scytów znajduje odzwierciedlenie we wspaniałej konstrukcji i bogatej dekoracji budynków oraz w artykułach codziennego użytku zdobionych biżuterią.
Sztuka scytyjska rozwinęła się z północnoeuroazjatyckiej sztuki myśliwskiej, w spotkaniu z irańską i grecką sztuką od 600 do 300 lat p.n.e. Rękodzieło w greckich miastach na północnym wybrzeżu Pontusu przyniosło sztukę scytyjską do rozkwitu. Głównym motywem jest zwierzę, które indywidualnie lub w grupach walczących zwierząt ozdabia broń, tradycyjny strój, uprzęże i wszelkiego rodzaju wyposażenie w naturalistycznym przedstawieniu lub ekstremalnej stylizacji. Po zastąpieniu władzy scytyjskiej przez Sarmatów, sztuka scytyjska została przekształcona w wielobarwne ornamenty.

Kolejne ludy tubylcze iGENEA

Żydzi Wikinger Celty Niemcy Basken wszyscy rdzenni mieszkańcy

Tak działa analiza pochodzenia DNA

Jedna próbka salivy jest wystarczająca do uzyskania Twojego DNA. Próbkowa kolekcja jest prosta i bezbolesna i może być wykonywana w domu. Do przesłania próbek należy użyć koperty dołączonej do zestawu do pobierania próbek.

Zamówić zestaw testowy
Pobierz zestaw testowy
pobrać próbki

bardzo proste i bezbolesne w domu.

Wysyłanie próbek

z załączoną kopertą

skutek

online po ok. 5 tygodniach

Dziś zniżka na test DNA
-10%